Advertentie

'Over al het weer dat opvalt' door Reinout van den Born

03

Volgende update: 19-06-2025 om ± 21:30 uur

Waarschuwingen: Er zijn geen waarschuwingen.

De weersverwachting geldig tot middernacht:

Vanochtend is het vrijwel overal zonnig. In het noorden en westen komt plaatselijk wat meer bewolking voor. Het blijft droog en er is weinig wind. Vanmiddag zijn er flinke perioden met zon. Het blijft droog. Het wordt maximaal rond 20°C op de Wadden tot 26°C in het zuiden bij een zwakke tot matige noordelijke wind, 2-3 Bft.. Vanavond lossen eventuele wolken op en wordt het overal zonnig. Het blijft droog.

Het weercijfer komt tot een 10.

Komende nacht is het droog. De minimumtemperatuur loopt uiteen van 7°C in het noordoosten tot 13°C in de zuidwestelijke helft van het land. De wind komt uit het oosten en is zwak tot matig, 2-3 Bft..

Synoptische ontwikkeling:

Een hogedrukgebied boven het noordoosten van Engeland heeft een uitloper naar de noordwestkust van Nederland. Het hoog trekt vandaag net noord van de Wadden langs naar de Duitse Bocht en blijft daar vrijdag vrijwel stationair liggen. De aangevoerde lucht om het hoog heen wordt in de grenslaag steeds droger en met een meer continentale aanvoer ook warmer.

Een hogedrukgebied boven Oost-Duitsland trekt gedurende het weekend zuidoostwaarts naar omgeving Hongarije. De stroming uit oost tot zuidoost wordt hierdoor steeds meer zuidelijk en de aangevoerde lucht zeer warm. Tegelijkertijd trekt een laag ten zuidwesten van IJsland oostwaarts naar de Faeröer. Een thermisch laag boven de Golf van Biskaje maakt met dit laag verbinding en de resulterende vore trekt in de loop van zondag oostwaarts over ons land. Achter deze vore wordt met een westelijke wind onderin al wat minder hete lucht aangevoerd. Een NNO-ZZW georiënteerd koufront volgt van zondag op maandag. Op hoogte trekt een hoogterug dit weekend langzaam oostwaarts over ons land, waarna zich een licht meanderende westelijke stroming instelt. Daarbij zakt het 500 hPa niveau (Z500) maandag tijdelijk naar 560-570 dam. In de loop van volgende week stijgt Z500 echter alweer naar ruim 580 dam en komen Atlantische fronten ruim ten noorden van onze omgeving uit. We krijgen dan een NAO+ regime met een sturend laag bij IJsland en af en toe enige rugvorming vanaf Zuidwest-Europa naar Midden- en Oost-Europa. Dit heeft een (vrij) warm en overwegend droog weertype tot gevolg, waarbij een westelijke windcomponent een matigende invloed op de temperatuur heeft.

Bron: www.knmi.nl

De weersverwachting geldig van middernacht tot morgenmiddernacht:

Morgenochtend is het droog en zonnig. Af en toe drijft er ook wat dunne bewolking over. De wind komt uit het oosten en is matig, 3-4 Bft.. Morgenmiddag schijnt de zon, ook al is er ook wat dunne bewolking aanwezig. Het blijft droog. De maximumtemperatuur ligt tussen 24 en 27°C, in het uiterste noorden wat lager. Morgenavond is het droog en vrij zonnig. De wind komt uit het oosten en is zwak tot matig, 2-3 Bft..

Het weercijfer komt tot een 10.

De weersverwachting geldig van aanstaande zaterdag tot en met donderdag:

Zaterdag schijnt vrijwel ongehinderd de zon. Bij een zwakke tot matige wind, 2-3 Bft., uit het oosten tot zuidoosten wordt het zomers tot lokaal tropisch warm. De maxima variëren van 26°C op de Waddeneilanden tot 31°C in Zuid-Nederland.

Zondag wordt het nog iets warmer met 27°C of 28°C op de Waddeneilanden tot lokaal 34°C in het zuiden van het land. De wind waait eerst uit het zuiden, maar draait geleidelijk naar het zuidwesten waardoor het ’s middags vlak aan de kust een aantal graden kan afkoelen. Het weerbeeld is droog en zonnig met sluierwolken.

Na het weekend waait de wind in eerste instantie uit westelijke richtingen. In de kustregio’s is het dan aanmerkelijk koeler met maxima tussen 21°C en 25°C, maar landinwaarts kan het kwik lokaal nog stijgen richting 30°C. Het is wisselend bewolkt met kans op een enkele (onweers)bui.

Later in de week is de onzekerheid in de weersverwachting groot, maar de kansen op zowel relatief koel weer en tropische hitte zijn klein. Waarschijnlijk liggen de maxima tussen 21°C en 28°C. Voor het volgende weekend is de kans op tropische hitte weer wat groter.

Na aanstaande donderdag wordt de volgende weersontwikkeling verwacht:

Overwegend droog en flinke zonnige perioden. De temperatuursverwachting is onzeker: De kans op temperaturen boven het langjarig gemiddelde is iets hoger dan de kans op temperaturen onder het langjarig gemiddelde.

Meteo Delfzijl - Geert Molema