Advertentie

'Over al het weer dat opvalt' door Reinout van den Born

Delfzijl, 16 januari 2025

Toch viel er ook sneeuw - Winter tot nu toe zacht en somber

De eerste helft van de winter is voorbij en tot nu toe valt er over de winter niet veel te schrijven. Het was veelal zacht en somber. Toch waren er ook een paar winterse speldenprikjes.

Het is alweer 16 januari en daarmee is de eerste helft van de (meteorologische) winter voorbij. In de weerkunde begint de winter om statistische redenen op 1 december en eindigt op 1 maart. Dit jaar hebben we tot nu toe nog niet veel winter gehad, al lieten winterse perikelen het niet geheel afweten. Al eind november waren er op veel plaatsen winterse buien met natte sneeuw en korrelhagel, hier en daar werd het zelfs even kortstondig wit door een dun sneeuwdekje.

Ook in december was er na een zacht begin van de maand juist voor de kerstdagen een korte winterprik met wat natte sneeuw, vooral in het zuiden en oosten van het land werd het ook weer even wit.  Tijdens de kerstdagen werd het echter weer snel zachter. Wat verder opviel was het vaak grijze, sombere weer, in sommige regio’s was de zon meer dan een week lang niet te zien. Uitzonderlijk zachte weerfases waren echter ook zeldzaam, waardoor december 2024 weliswaar zacht, maar niet zeer zacht de boeken ingegaan is.

Januari bracht na een onstuimig, nat en zacht begin een grote weersomslag: Na een nieuwe winterprik rond de 10e, die vooral in grote delen van België en de zuidhelft van Nederland sneeuw bracht, kwam de atmosfeer tot rust door een sterk hogedrukgebied. Sindsdien is het koud, rustig winterweer met overdag enkele graden dooi en vaak lichte vorst in de nachten, op de 12e en 13e werd in opklaringsgebieden even matige vorst en boven een sneeuwdek zelfs lokaal strenge vorst waargenomen.

Hierdoor is de maand januari tot nu toe normaal tot iets kouder dan normaal. De neerslaghoeveelheid is ook ongeveer normaal door het natte begin van de maand, maar het is wel opnieuw relatief somber met veel bewolking of hardnekkige mist.

Hoe de tweede helft van de winter zal verlopen is moeilijk te zeggen. Voorlopig blijft hogedruk in de buurt, waardoor het rustige en droge weertype waarschijnlijk tot het einde van de maand zal blijven. Of er nogmaals een portie kou onze omgeving kan bereiken hangt van de positie van het hogedrukgebied af. Begin februari zou het dan weer wisselvalliger en mogelijk ook zachter kunnen worden. Of vanaf midden februari nogmaals een late winterprik mogelijk is moet afgewacht worden, maar dan moet al echt alles meezitten, omdat de dagen dan al een stuk langer zijn en de zon overdag veel meer kracht heeft dan nu.

Bron: weer&radar